PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=133627}
6,6 133
oceny
6,6 10 1 133
Shinjuku Kuroshakai: China Mafia Sensō
powrót do forum filmu Shinjuku Kuroshakai: China Mafia Sensō

7/10

ocenił(a) film na 8

Po czterech latach kręcenia filmów telewizyjnych i na rynek video, Miike zrealizował swój pierwszy film kinowy - będący pierwszą częścię trylogii Black Society.
Głónym bohaterem jest tu policjant Kiriya - niby prawy, ale nie mający nic przeciw łamaniu prawa, tzw. dobry człowiek, ale taki, z którym nie chcielibyście zadrzeć. Wierzcie mi ;) Jest on na tropie gangu Dragon's Nail, którego przywódcą jest psychopatyczny Wang, który odmawia posłuszeństwa yakuzie i robi interesy na własną rękę. Do tego pojawia się (stały u Miike) konflikt na lini Chiny-Japonia oraz temat braterstwa. Bowiem śledztwo, które przeciw Wangowi rozpocznie Kiriya skomplikuje się, gdy okaże się, iż po stronie owego gangstera stoi młodszy brat policjanta.
Jest to film, w którym już widać co interesuje pana Miike. Serwuje nam tu niemała dawkę seksu i przemocy, nutkę perwersji, nie brakuje przerysowanych postaci (zwłaszcza szalony Wang) i kiczu, a przy tym nie można nazwać tego filmu płytkim fabularnie. Ogląda się to bardzo dobrze, jednak czegoś zczasem tu zaczyna brakować. Drugoplanowe postaci okazują się za mało zarysowane (w porównaniu do tych, które Miike przedstawi w swoich następnych filmach), a fabuła z czasem stanie się jakby chwilowo niewyraźna. Nie jest to na pewno film dla ludzi, którzy nie znają jeszcze za dobrze twórczości Miike, a i po znaniu jej, na pewno nie jest to dzieło, w którym można się zakochać. Tak sobie myślę, że idealnie pasuje tu hasło "uczyć się na błędach" - w końcu jakiś czas później Miike będzie serwował podobne dzieła, ale już znacznie lepsze. Sam początek filmu jest niemal teledyskowy - tak samo będzie z filmem "Dead or Alive", ale już na wyższym poziomie. Z kolei temat miłości braterskiej znacznie lepiej zostanie ukazany w "Ley Lines", a i niektóre sceny przedstawiajace Wanga i jego ludzi kojarzą się z tymco widziałem w "Ichi the Killer" - ale Wang i spółka do pięt nie dorastaja przedstawieniu Kakihary i jego grupy. Dobry, ciekawy, może chwilami szokujacy. Tylko dla fanów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones